Jeden z popularniejszych materiałów ostatnich lat – wiskoza. Również i w Snuggy ma godną reprezentację, na przykład w postaci naszej najnowszej kolekcji sukienek. Wciąż jednak musi zmagać się z łatką “sztuczności” i nie przez wszystkich doceniana jest tak, jak być powinna. Czym jest ten materiał i jakie ma zalety?

Jak powstaje wiskoza?

Wiskozę uzyskuje się w wyniku obróbki chemicznej celulozy oddzielonej z drewna. W związku z tym zalicza się ją do materiałów sztucznych, chociaż faktycznie produkowana jest przecież z roślinnego składnika.

By pozyskać celulozę, trzeba jednak rozdrobnić drewno, a następnie uformować z niego masę, która później przybiera formę cieczy, by finalnie zostać zamieniona w… przędzę. Brzmi już coraz bardziej jak produkcja ubrań, a nie lekcja chemii prawda?

Ubranie, które żyje

Niewątpliwie największa zaleta wiskozy to jej oddychający charakter. Jest materiałem bardzo przewiewnym, lekkim, a przy tym świetnie pochłaniającym wilgoć, co oznacza, że nie będziemy się w niej pocić. Trudno chyba o lepszego kandydata do uszycia letnich ubrań, które dzięki wiskozie zapewnią Wam duży komfort noszenia i tak pożądaną wygodę. Kto nie raz zgrzał się w poliestrowej sukience pięć minut po wyjściu z domu, wie, o czym piszemy.

Rozwiązanie dla alergików

Ten materiał powinien też przypaść do gustu alergikom dzięki swoim hipoalergicznym właściwościom. Jeżeli sztuczne materiały wywołują na Waszej skórze swędzenie, wypryski czy zaczerwienienia, to być może właśnie wiskoza będzie Waszym ratunkiem. A wszystko to oczywiście zasługa jej naturalnego pochodzenia.

Jeden materiał, wiele zastosowań

Wiskoza to też materiał, który z łatwością może imitować inne – te droższe albo trudniejsze do pozyskania, jak na przykład bawełna, jedwab czy wełna. Nie można więc odmówić jej uniwersalności, która sprawia, że przemysł modowy coraz chętniej ją wykorzystuje. To taki materiałowy kameleon – może błyszczeć, a może też mieć bardziej subtelne, matowe wykończenie.

Dodatkowo wiskoza lubi się również z innymi materiałami. Często dodawana jest jako domieszka (zarówno do tych naturalnych, jak i sztucznych materiałów), by ubranie było bardziej komfortowe w noszeniu i przyjazne skórze.